Zaawansowany montaż THT dostosowany do twoich wymagań
Adaptujemy sposób montowania komponentów do zaawansowania zlecenia utrzymując stałą, najwyższą jakość usługi.
Co to jest montaż THT i dlaczego się go stosuje?
Montaż THT jest jednym ze sposobów montowania komponentów elektronicznych na płytce PCB. Jest to tzw. montaż przewlekany THT (Trough-Hole Technology). Elementy przelotowe mają bardzo silne połączenia mechaniczne z płytą, ponieważ są lutowane zarówno od góry, jak i od dołu płyty. Z tego powodu są bardzo trwałe. Częściowo dlatego są stosowane w wojsku i lotnictwie. Mają także wysoką odporność na środowisko i tolerancję na moc.
Nowe technologie montowania podzespołów elektronicznych ewoluują w kierunku mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń, ale popyt na montaż przewlekany oraz montaż SMT z wykorzystaniem elementów klejonych na dolnej stronie płytki nadal istnieje.
Jak odbywa się lutowanie na fali?
Najpierw na cały obwód po stronie lutowania nanosi się topnik, następnie podgrzewa, a na koniec prowadzi przez pojedynczą lub podwójną falę lutowniczą, gdzie nanoszone jest lutowie. W przypadku lutowia bezołowiowego temperatura lutowania wynosi ok. 260°C. Po zakończeniu lutowania cały element jest schładzany, aby zredukować jego obciążenie termiczne. W porównaniu z lutowaniem selektywnym, w którym lutuje się tylko część obwodu, lutowanie na fali jest w przypadku większości lutowanych elementów szybsze i bardziej ekonomiczne.
Ważnymi parametrami procesu lutowania na fali jest poza temperaturą lutowania również głębokość zanurzenia PCB, kąt przejścia przez urządzenie do lutowania na fali, czas lutowania oraz rodzaj fali lutowniczej.
Co to jest lutowanie w osłonie gazu i dlaczego jest ważne?
Transfer ciepła oraz czas kontaktu pomiędzy stopem lutowniczym a płytką obwodu drukowanego wpływają istotnie na jakość procesu lutowania. Dodatkowo proces lutowania związany jest z parametrami pracy: temperaturą kąpieli lutowia, geometrią dysz fali, szybkością obrotowa pompy czy też prędkością transportu. lutowanie w osłonie podgrzewanego azotu zwiększa transfer ciepła dzięki efektowi konwekcji danej przez gorący azot- spadek temperatury pomiędzy dwie fale jest zmniejszony.
Zastosowanie azotu obniża ilość wytworzonych zgarów, co ma znaczący wpływ na produkcję, środowisko i zdrowie, a także daje realne oszczędności. Dzieje się to przez redukcję utleniania, poprawę napięcia powierzchniowego, zwilżalności lutu i jakości połączeń, co wpływa na zmniejszenie liczby wad lutowniczych.